Unavení a bez energie? Skrytý diabetes môže poškodiť obličky

Vysoká hladina cukru v krvi ohrozuje orgány a tkanivá v tele. Čím dlhšie s ňou žijete, tým väčšie je riziko komplikácií.

Už dlhšie obdobie pociťujete, že sa s vami niečo deje? Ak za vašou únavou nestojí nedostatok spánku alebo pociťujete neutíchajúci smäd či aj pri väčšom apetítespozorujete stratu váhy, spozornite. Telo hlási, že sa s ním niečo deje. Za nevinnými príznakmi vyčerpania a zmeny nálad môže byť diabetes alebo ešte liečiteľný prediabetes, ktorý sa dá jednoducho diagnostikovať.

Dlhodobo neliečená vysoká hladina cukru v krvi môže spôsobiť viaceré zdravotné komplikácie. Hyperglykémia súvisiaca s diabetom poškodzuje citlivé štruktúry cievnej steny, spojivového tkaniva, čo vedie k poškodeniu srdca, očí, obličiek, nervov a môže spôsobiť až odumretie tkanív.

Keď cukor kolíše

Vráťme sa však na začiatok – prečo práve únava a nevysvetliteľná strata energie môžu signalizovať prvé príznaky skrytého diabetu? Diabetes mellitus, známy ako cukrovka, je metabolické ochorenie, ktoré ovplyvňuje schopnosť tela premieňať cukor v krvi na energiu.

Hormón inzulín presúva cukor z krvi do buniek, aby sa tam uložil alebo použil na energiu. Únava je bežným príznakom diabetu a môže byť výsledkom stúpajúcej hladiny cukru v krvi alebo iných symptómov a komplikácií súvisiacich s týmto ochorením.

Ako to funguje

Keď sa najete, telo rozloží potravu na jednoduché cukry a glukózu. U ľudí s diabetom pankreas neprodukuje dostatok inzulínu, druhým dôvodom je, že telo nedokáže využiť inzulín efektívne. Bunky však potrebujú inzulín, aby absorbovali glukózu z krvi.

Únavu a slabosť môžete pociťovať, keď bunky nemajú dostatok glukózy. Lieky na diabetes pomáhajú uložiť väčšinu tohto cukru do buniek a zabraňujú tomu, aby sa v krvi zvýšila jeho hladina na škodlivú úroveň. Príčina únavy však môže byť aj opačná, a to pri extrémne nízkej hladine cukru v krvi nazývanej hypoglykémia.

Varovné signály

Okrem spomenutých príznakov prezradia diabetes a prediabetes aj ďalšie príznaky:

  • neutíchajúci smäd
  • časté močenie
  • nadmerný hlad napriek jedeniu
  • nevysvetliteľná strata hmotnosti
  • rozmazané videnie
  • suchosť a svrbenie kože
  • brnenie v prstoch
  • opakujúce infekcie urogenitálneho traktu
  • pomaly hojace sa infekcie kože
  • a ďalšie príznaky

Ak pociťujete niektoré zo spomenutých príznakov, otestujte sa testom na cukrovku z moču a kvapky krvi. Včasná diagnóza znamená skorú liečbu a výrazne zvyšuje šance na kvalitný život.

Zistite viac o teste na cukrovku od Novuma

Jediní na Slovensku

Z meraných parametrov testu viete zistiť, či máte diabetes alebo prediabetes. Ak sa už liečite na diabetes, pomocou tohto testu si dokážete nezávisle overiť úspešnosť vašej liečby. Navyše, ako jediní na Slovensku Novuma zisťuje úroveň poškodenia obličiek, ktorá je najčastejšie spôsobená práve diabetom. Testovaný albumín v moči signalizuje poškodenie obličiek, pričom prejavy ochorenia môžete spozorovať až o pár rokov.

Existuje niekoľko rôznych typov cukrovky – diabetes 1. typu, diabetes 2. typu, prediabetes a gestačný diabetes. Každý typ cukrovky má jedinečné príznaky, príčiny a liečbu.

Zistite viac o tom, ako sa tieto typy navzájom líšia.