CRP test preverí liečbu a odhalí skrytý zápal v tele

Antibiotiká neúčinkujú pri vírusoch. CRP test prezradí, či ide o bakteriálnu alebo vírusovú infekciu a urýchľuje terapeutický proces.

Celotelová slabosť, nádcha, škriabenie v hrdle, bolesti hlavy, prípadne horúčka zväčša signalizujú nástup infekčného ochorenia. Kým kedysi boli antibiotiká bežnou súčasťou liečby pri prechladnutí a respiračných ochoreniach, dnes už to neplatí.

Antibiotické lieky sú pri vírusových ochoreniach zbytočné a ich nadmerné užívanie spôsobuje rezistenciu – odolnosť voči týmto druhom liekov – čo nás núti rozhodovať, kedy je ich predpis a podávanie opodstatnené. Test CRP tak napomáha k racionálnejšiemu pristupovaniu k antibiotikám, urýchľuje diagnostiku a terapeutický proces.

Užitočné rozhodnutie

Rozlíšiť bakteriálnu infekciu od vírusovej infekcie je veľmi podstatné. Na základe týchto informácií lekári vedia určiť, či na liečbu potrebujete antibiotiká alebo nie. Antibiotická liečba pri vírusových ochoreniach skôr zaťažuje organizmus. Naopak pri bakteriálnom zápale sú antibiotiká liekom voľby, preto je dôležité rozpoznať pôvodcu ochorenia.

CRP test je najcitlivejším a dostupným markerom bakteriálneho zápalu, ktorý sa vykonáva z malého množstva krvi. Hodnoty CRP pomáhajú tiež pri sledovaní vývoja ochorenia a sú užitočné pri kontrole úspešnosti antibiotickej liečby.

Hlási problém

Stanovenie CRP je vhodným ukazovateľom na rozpoznanie rozvíjajúceho sa problému v organizme, na rozlíšenie bakteriálnej a vírusovej infekcie alebo zhodnotenie poškodenia tkanív. CRP označuje bielkovinu, ktorá je produkovaná bunkami pečene.

Jej zvýšená koncentrácia sa objavuje už 6 hodín od začiatku zápalového procesu alebo pri náhlom poškodení tkaniva, chronických zápaloch, bakteriálnych infekciách a po operáciách. Hodnota CRP je premenlivý údaj a časom sa jeho hladina môže meniť, preto je vhodné test opakovať po 2 dňoch.

Čo prezradia výsledky

Ak vaše výsledky ukazujú vysokú hladinu CRP, pravdepodobne to znamená, že v tele prebieha zápalový proces. CRP test však nevysvetlí príčinu ani lokalizáciu zápalu. Preto ak vaše výsledky nie sú v norme, zájdite za svojim lekárom, ktorý vás môže objednať na ďalšie testy zisťujúce príčinu zápalu v tele.

Vyššia hladina CRP nemusí nutne znamenať, že máte zdravotný problém, ktorý si vyžaduje liečbu. Existujú aj ďalšie faktory, ktoré môžu zvýšiť jeho hladinu, napríklad tehotenstvo. V treťom trimestri sú hodnoty o niečo vyššie, no ide o prirodzený jav. Medzi neželané faktory, ktoré ovplyvňujú výsledky CRP patria fajčenie, obezita, ale aj napríklad nedostatok pohybu.

Kontrola zdravia

Vyšetrenie pomocou CRP testu môže byť pre vás tiež užitočné, ak si chcete skontrolovať prítomnosť zápalu v organizme v dôsledku infekcie, chronických zápalových ochorení alebo pri srdcových chorobách. CRP test sa používa na zistenie alebo sledovanie stavov:

  • Bakteriálne infekcie – napríklad sepsa, závažný a niekedy život ohrozujúci stav
  • Zápalové ochorenie čriev – porucha, ktorá spôsobuje opuch a krvácanie v črevách
  • Autoimunitné ochorenie – napríklad lupus alebo reumatoidná artritída
  • Infekcia kostí – zápalové ochorenie kostí nazývané osteomyelitída
  • Onkologické ochorenia – zápal môže byť prvým indikátorom ochorenia

Viac informácií o téme si prečítate na tejto podstránke.