Rakovine prostaty sa dá vyhnúť, stačí prísť včas

Preventívna návšteva u urológa dokáže odhaliť problém s prostatou. Pacient môže žiť s ochorením celé roky bez toho, aby o svojej diagnóze vedel. Na rakovinu prostaty zomiera príliš veľa Slovákov.

Každý desiaty muž s rakovinou prostaty – približne toľko zomrie každoročne pacientov s týmto onkologickým ochorením na Slovensku. Včasným záchytom ochorenia je však možné vyliečiť až 90 % percent prípadov.

Spočiatku nenápadné ťažkosti sú kvôli obavám z návštevy urológa často prehliadané, a preto niektorí pacienti prichádzajú k lekárovi neskoro. Preventívnu prehliadku by mali pravidelne absolvovať muži v strednom a vyššom veku. Rakovina prostaty postihuje najmä mužov po päťdesiatke, no významnú rolu hrá aj genetika.  

Čo hovoria štatistiky

Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie zhubné ochorenia u mužov na Slovensku. Diagnostikovaných je približne 9 000 mužov a každý rok pribudne 2000 nových pacientov. Preto je dôležité o svojej diagnóze vedieť a včas ju začať liečiť. Vďaka preventívnemu vyšetreniu prostaty je možné podchytiť zdravotné problémy už v počiatočných štádiách.

Karcinóm prostaty sa vyskytuje asi v 60 % prípadoch nad 65 rokov, rizikoví sú však i mladší muži, a to najmä ak sa ochorenie vyskytlo v rodine. V súčasnosti majú muži od 50. roku nárok na preventívnu urologickú prehliadku, ktorej cieľom je skríning rakoviny prostaty. V prípade genetickej predispozície sú odporúčané prehliadky u urológa už od 40. roku.

Prevencia chráni životy

 „V 50. roku života by mal všeobecný lekár posielať mužov na preventívnu urologickú prehliadku, ale niektorí prídu až o 10 rokoch neskôr s tým, že sa im niečo nezdá a dovtedy u urológa nikdy neboli,“ hovorí o svojich skúsenostiach urológ MUDr. Michal Harmaňoš. Zároveň dodáva, že skríning prostaty by mal byť pre mužov v strednom veku rutinným vyšetrením.

„Napríklad ultrazvukovým vyšetrením zisťujeme zväčšenú prostatu. Ak ju u pacienta diagnostikujeme, vieme ho edukovať o prípadných ťažkostiach, ktoré by si mal všímať. Čím skôr sa ťažkosti s prostatou podchytia, tým jednoduchšia je liečba,“ vysvetľuje lekár Harmaňoš.  

Varovné signály

Muži by si mali všímať už malé zmeny, ktoré na problémy s prostatou môžu upozorniť. Patrí medzi ne časté a bolestivé močenie, krv v moči, bolesti v oblasti panvy alebo ťažkosti s erekciou či bolestivá ejakulácia.

Súčasťou preventívnej urologickej prehliadky je fyzikálne a palpačné vyšetrenie prostaty a semenníkov, ultrazvukové vyšetrenie prostaty a laboratórne vyšetrenia moču a odber krvi. V rámci analýzy krvnej vzorky sa vyšetruje prostatický špecifický antigén (PSA), ktorý určuje porušenú mikroštruktúru prostaty a môže byť markerom indikujúcim karcinóm prostraty. 

Skontrolujte si svoje zdravie a objednajte sa na urologické vyšetrenie. Viac informácií o našej ambulancii nájdete na tomto odkaze https://vaslekar.sk/ambulancie/